|
|
|
Európában az élelmiszer-pazarlás hatalmas probléma: évente több tízmillió tonna étel kerül a szemétbe. Ez nemcsak gazdasági károkat okoz, hanem jelentős környezeti terhelést is jelent, hiszen az előállításuk során felhasznált energia és természeti erőforrások kárba vesznek. Magyarországon az élelmiszer-hulladék 70%-a a háztartásokból kerül a kukába, a fennmaradó 30% viszont már az élelmiszer-ellátási lánc különböző szakaszaiban keletkezik a termeléstől, gyártástól, a tároláson és szállításon át az üzletekig és a vendéglátásig. A konyha tehát az otthonunk egyik legfontosabb helyszíne, de sajnos gyakran itt keletkezik a legtöbb hulladék is.
|
Ha szeretnéd csökkenteni az ökológiai lábnyomodat és tudatosabban életmódra kapcsolni, itt az ideje bevezetni néhány zero waste praktikát. Ebben a cikkben megmutatjuk, mit kezdhetsz az ételmaradékokkal, és hogyan hasznosíthatod kreatívan újra a csomagolásukat is.
|
Csökkentsd az élelmiszer-pazarlást az ételmaradékok kreatív újrahasznosításával
|
A zöldségek héjai, szárai és levelei alapléként hasznosulhatnak
|
A zöldségek tisztítása során rengeteg olyan rész landol a kukában, amelyből finom és tápláló alaplevet készíthetsz. A sárgarépa, zeller, petrezselyem szárai, a hagymahéj vagy a karfiol levelei mind remek alapanyagok, kár elpazarolni őket. Gyűjtsd ezeket egy tiszta edénybe vagy fagyasztózacskóba, és amikor elegendő összegyűlt, főzz belőlük levesalapot. Adj hozzá fűszereket, és használd fel alapléként a főzéshez. Le is fagyaszthatod, később még jól jöhet. Szuper, ezzel máris tettél egy lépést a pazarlás csökkentéséért.
|
A túlérett gyümölcsökről se mondj le
|
A barnás, puha gyümölcsök, amelyeket már nem szívesen ennél meg nyersen, még rengeteg lehetőséget rejtenek magukban. Dolgozd össze botmixerrel vagy turmixgépben őket egy kis növényi itallal, édesítő szirupokkal, vagy ízlésed szerinti édes fűszerekkel! Máris kész a finom turmix. A túlérett banánt se hagyjuk magára a boltban, nyugodtan hazaviheted akciósan, hiszen tökéletes alapanyag banánkenyérhez, amerikai palacsintához vagy muffinokhoz. Próbáld ki a webshopunkban található érett banános recepteket is! Ha pedig apróra darabolsz gyümölcsöket, és a sütőben, alacsony hőfokon kiszárítod őket, aszalványokat kapsz. Egy kis odafigyeléssel nem csak a gyümölcsök élete, hanem a te napod is édesebb lesz!
|
|
|
|
|
Ne dobáld ki a megszáradt kenyeret, hiszen rengeteg módon használhatod! Például készíthetsz belőle zsemlemorzsát: egyszerűen aprítsd fel a kenyérdarabokat, majd szárítsd ki és daráld le. Ha ropogós krutonokat szeretnél, kockázd fel a már nem friss kenyeret, locsold meg olívaolajjal, szórj rá ízlés szerint fűszereket, és pirítsd meg serpenyőben őket. Egy harmadik kreatív ötlet a kenyérkása, amelyből édes és sós változat is készíthető.
|
Mindenből lehet valami más is
|
A növényi étrend egyik nagy előnye, hogy a legtöbb alapanyag megy egymáshoz. Ha magad elé képzelsz pl. egy buddha bowl-t, abban van egy kis gabona, egy kis hummusz, egy kis nyers zöldsaláta, és valami más zöldség is összevágva, aztán egy marék főtt hüvelyes, és valamilyen öntet, és így tovább. Ha maradt egy marék lencse dahl, de már unod ebben a formában enni, halmozz mellé mindenféle finomságokat, így átalakul buddha tállá vagy egy tartalmas salátává, ami főételnek is beillik. Ha leturmixolod, krémleves, vagy ha sűrűbb, akkor szendvicskrém formájában születhet újjá. Zabpehellyel dúsítva formázható gombócokat készíthetsz belőlük, kisütve pedig zöldségfasírttá válnak. De belekanalazhatod a megmaradt főzeléket vagy dahlt egy tortillalapba is, szintén friss zöldségekkel és valami húsalternatívával, gyors és ízletes brunch-ként még a munkába is magaddal viheted.
|
Zero waste ötlet a konyhában: a csomagolás új élete
|
Hasznosítsd újra a BiOrganik termékek csomagolását is
|
A BiOrganik webshopból beszerezhető finomságok üvegei és tárolói nem csak az élelmiszerek frissen tartására alkalmasak, de különböző kreatív célokra is felhasználhatóak. A kiürült befőttesüvegekből készíthetsz fűszertartókat, tárolóedényeket vagy házi dekorációkat. Egy kis festékkel és fantáziával ezek az edények stílusos kiegészítői lehetnek a konyhádnak, de akár az íróasztalodnak vagy a nappalidnak is. Sőt, láttunk már kis szószos üvegekből készült csavar- és szögtartó ötletet műhelyben is. Képzeld, egyik kreatív és környezettudatos kolléganőnk esküvőjére pedig kiürült tamari szószos üvegekből készültek a hangulatos asztaldíszek. Jópofa ötlet, nem igaz?
|
DIY tippek a konyhai hulladék csökkentésére
|
A hulladékmennyiség csökkentése kis lépésekben is kezdhető. Próbáld ki a házi környezetbarát csomagolóanyagokat, például a csomagolókendőket vagy a textil zsákokat. Ezekkel nem csak a szeméthegyeket kerülheted el, de stílusosabbá is teheted a mindennapi bevásárlásaidat. Készíts komposztálót otthon, nem kell hozzá kert, akár a 6. emeleti lakásban is elkezdheted. A konyhai hulladékok, mint a zöldség- vagy gyümölcshéjak, tökéletes alapanyagok lehetnek komposzthoz. Az elkészült komposztot beledolgozhatod a növényeid földjébe, vagy elviheted egy közösségi komposztálóba is.
|
Tudatos vásárlási praktikák
|
A környezettudatos életmód egyik fő mottója: „A legjobb hulladék az, amely nem is keletkezik!” Ez azt jelenti, hogy már a napjaid, vásárlásaid tervezésekor átgondolhatod, mennyi hulladékkal fog járni, és a megmaradt dolgokból miket tudsz majd készíteni. Az előre megtervezett menü csökkenti az impulzusvásárlás és a felesleges holmik beszerzésének kockázatát. Ha konkrét listával indulsz el bevásárolni, akkor eleve csak azt veszed meg, amire valóban szükséged van. Válaszd a helyi termelőket, a piacokat, ahol gyakran csomagolásmentesen tudsz vásárolni. Ha pedig nagyobb kiszerelésben szerzed be a tartós termékeket, azzal szintén csökkentheted a hulladékot és pénzt is spórolhatsz. A zero waste életmód nem csak a környezet számára előnyös, hanem a te mindennapjaidat is könnyebben szervezhetővé teszi. Próbálj ki néhányat a fenti tippek közül! Ne feledd, minden apró lépés számít az ökológiai lábnyomunk csökkentésében.
|
Érdekes újrahasznosítások a világ konyhaiból
|
1) Miszo alapú leveszöldség újrahasznosítás (Japán) Japánban a zöldségmaradékokat (pl. répa-, retek- vagy hagymahéj) miszóleves alapjaként használják. Az intenzív ízesítés elrejti a maradékok eredeti állagát, miközben ízletes és tápláló levest készíthetsz belőlük. 2) Nori lapokból természetes talajjavító (Korea) A Koreában széles körben használt nori (szárított tengeri alga) maradékokat összetörik, és a talajhoz adják, hogy ásványi anyagokkal gazdagítsák azt. 3) Licsihéj tea (Kína) A licsi édes, aromás héját megfőzve frissítő, gyümölcsös teát készítenek, ami tele van antioxidánsokkal.
|
1) Plantain héj por (Nyugat-Afrika) A plantain (főzőbanán) héját megszárítják, majd porrá őrlik, hogy tápanyagdús adalékot kapjanak főtt ételekhez vagy sütéshez. 2) Baobab magok őrleménye (Száhel-övezet) A baobab gyümölcs magjait megszárítják és őrlik. Az így kapott port tápanyagként adják ételekhez, vagy természetes arcpakoláshoz használják. 3) Avokádómag ital (Kelet-Afrika) Az avokádó magját reszelik, majd vízben áztatva és főzve antioxidánsokban gazdag italt készítenek belőle, amelyet gyulladáscsökkentőként használnak.
|
1) Ananász héjból erjesztett ital – Tepache (Mexikó) Az ananász héját cukorral és fahéjjal együtt erjesztik, hogy egy enyhén alkoholos, probiotikus italt készítsenek. 2) Kókuszhéj evőeszköztartó (Brazília) A kókuszdió kemény héját megmossák, csiszolják, és természetes evőeszköztartóként vagy dekorációként használják. 3) Papaya mag fűszerként (Peru) A papaya magjait megszárítják és megőrlik, hogy enyhén csípős, borsos ízesítőt kapjanak, amely salátákhoz és mártásokhoz használható.
|
1) Taro levelek csomagolóanyagként (Polinézia) A taró növény nagy leveleit a konyhai hulladékok, például zöldségmaradékok becsomagolására használják, mielőtt elkomposztálják őket. 2) Kókuszhéjból szénkészítés (Fidzsi-szigetek) A kókuszdió héját speciális, hagyományos eljárással szénné égetik, amelyet természetes vízszűrőként vagy talajjavítóként használnak. A kókuszszén antibakteriális hatású és segít a vízminőség javításában, miközben a hulladék hasznosul. 3) Tápiókalevelek fermentálása (Salamon-szigetek) A tápiókagyökér megmaradt leveleit erjesztik, hogy hosszabb ideig tárolható, ízletes zöldséget készítsenek belőle. A fermentált levelekből fűszerezett köretet vagy levesbetétet készítenek, így szinte a növény minden részét felhasználják.
|
Újrahasznosítás az űrben?
|
1) Víz újrahasznosítása Az ISS-en (Nemzetközi Űrállomás) a vizeletet, az izzadságot és a kilélegzett párát is újrahasznosítják egy speciális rendszerrel. Az így kinyert vizet ivóvízzé alakítják, biztosítva a legénység számára a folyadék utánpótlást. Ez az "Water Recovery System" (víz-visszanyerő rendszer) az űrhajósok vízigényének akár 90%-át fedezi. 2) Szilárd hulladék feldolgozása A szerves hulladékokat (pl. ételmaradékok) és a műanyagokat jelenleg vákuumos zsákokban tárolják, de a jövőben a hulladékot műanyag filamentek előállítására használhatják 3D nyomtatókhoz. Ez az új technológia segíthet az eszközök, alkatrészek és egyéb tárgyak gyártásában az űrben. 3) Hajtóanyag regenerálása A jövőbeli küldetések során a CO₂ visszanyerésére is fókuszálnak. Az oxigén és a szén-dioxid elválasztása révén nemcsak légzési levegőt állíthatnak elő, hanem a szén-dioxidot hajtóanyagként is felhasználhatják, például metán előállításához. 4) Komposztálás növénytermesztéshez Kísérleti programok során dolgoznak azon, hogy a szerves hulladékból komposztot készítsenek, amelyet űrbéli növénytermesztésre lehetne használni. Ez kulcsfontosságú lehet a Marson vagy hosszú távú küldetéseknél, ahol a friss élelmiszer termesztése szükséges. 5) Használati tárgyak újragyártása Az űrhajósok használt műanyag eszközöket vagy csomagolóanyagokat feldarabolhatnak, és új tárgyakat nyomtathatnak belőlük a 3D nyomtatók segítségével. Ez csökkenti a Földről szállított eszközök szükségességét és elősegíti az önfenntartó rendszerek kialakítását.
|
Néhány példa a világtörténelem legérdekesebb konyhai újrahasznostásaiból! :)
|
1) "Pain perdu" – az elveszett kenyér (Franciaország) A középkori Franciaországban a megszáradt kenyeret nem dobták ki, hanem tejbe és tojásba áztatták, majd megsütötték, hogy új ételt készítsenek belőle. Ez lett a ma is népszerű "French toast", amelynek eredeti célja a kenyérpazarlás elkerülése volt. 2) "Pot-au-feu" – a maradék leves (Európa) A francia parasztkonyha ikonikus étele, a "pot-au-feu" eredetileg a heti zöldség- és fűszermaradékok felhasználására szolgált. Az ételt lassú tűzön főzték, hogy minden alapanyag íze összeérjen. A koncepció hasonló más régiókban is, például a magyar húsleveshez, bár vegán változatban ma zöldségalapként is elkészíthető. 3) "Trenchers" – kenyérből tányér (Középkori Európa) A középkorban a tányérok helyett száraz kenyeret, úgynevezett "trenchert" használtak. Az ételeket erre tálalták, majd a kenyérrel együtt elfogyasztották, vagy ha nem ették meg, a szegényeknek vagy az állatoknak adták. Ez egy zseniális módja volt annak, hogy a kenyeret és a tányért is hasznosítsák. 4) "Tamale husk plates" – kukoricacsuhé tányérként (Ősi Mesoamerika) Az ősi aztékok és maják kukoricacsuhét (a kukorica héját) nemcsak tamale készítéséhez használták, hanem természetes tányérként is. A főtt tamalékat a csuhéban tálalták, így a „tányér” komposztálható és teljesen hulladékmentes volt. 5) "Pease Porridge" – többször felmelegített leves (Középkori Anglia) A középkorban a "pease porridge" (borsófőzelék vagy -leves) napokig főtt a tűzhelyen. Az ételt minden nap friss alapanyagokkal „felturbózták,” például zöldséghéjakkal vagy maradékkal. Az így keletkező leves folyamatosan újrahasznosította az el nem fogyasztott hozzávalókat. 6) "Olive pits fuel" – olívamag tüzelőanyagként (Ősi Görögország és Róma) Az ősi görögök és rómaiak az olívaolaj-készítés során megmaradt olívamagokat összegyűjtötték, kiszárították, és természetes tüzelőanyagként használták a sütéshez vagy főzéshez. Ez nemcsak az olívaolaj előállítását tette fenntarthatóbbá, hanem energiatakarékos megoldás is volt.
|
|
|
|
|
* Forrás adatokhoz: https://ksh.hu/s/kiadvanyok/fenntarthato-fejlodes-indikatorai-2022/3-28-sdg-2
|
|
|
|
|
|